Changing Lifestyle Award

  • Bolton - Sue Taylor
  • Bury - Caroline Casey
  • Manchester - Maryam Almoghrabi
  • Oldham - Paul Jenker
  • Rochdale - Gladys Radburn
  • Salford - Kellie Shiers
  • Stockport - Laura Howell
  • Tameside - Gary Minster
  • Trafford - Ken & Margaret Clarke
  • Wigan - Sally Skellern

Unsung Hero Award

  • Bolton - Susan Bingham (Football)
  • Bury - Vivien Makin (Hockey)
  • Manchester - Paul Colton (Roller Hockey)
  • Oldham - Dave Donlan (Football)
  • Rochdale - Lynn Jopson (Dance)
  • Salford - Keith Brookes (Multi-sports)
  • Stockport - Rod Pimlott (Football)
  • Tameside - Yvonne Kelley (Posthumous)
  • Trafford - Jill Langley (Tennis)
  • Wigan - Kath Pilkington (Dance)

School Commitment to PE and Sport

  • Bolton - Birtenshaw School
  • Bury - St. Mary's RC Primary School, Radcliffe
  • Manchester - Claremont Primary School
  • Oldham - Broadfield Primary School
  • Rochdale - St. Mary's RC Primary School, Middleton
  • Salford - Oakwood Academy
  • Stockport - Nevill Road Junior School
  • Tameside - Russell Scott Primary School
  • Trafford - Gorse Hill Primary School
  • Wigan - St. George's Central CE Primary School

Disabled Sports Achiever Award

  • Bolton - Ayaz Bhuta (Wheelchair Rugby)
  • Bury - Daniel Hart (Triathlon)
  • Manchester - Tully Kearney (Swimming)
  • Oldham - Mary Shaw (Athletics, Badminton, Boccia)
  • Rochdale - Bridgeability Football Club (Football)
  • Salford - Danny Royle (Rugby League)
  • Stockport - Sophie Forsyth (Gymnastics)
  • Tameside - Katie Toft (Cycling)
  • Wigan - Anya Butterworth (Multi-sports; Football, Swimming, Badminton, Basketball, Boccia, Athletics)

Club of the Year Award

  • Bolton - Tri-Rivington UK (Triathlon)
  • Bury - Jigsaw (Multisport)
  • Manchester - Manchester Bees Dodgeball Club
  • Oldham - Fierce Dance
  • Rochdale - Rochdale Junior Netball Club
  • Salford - Cadishead Rhinos (Rugby League)
  • Stockport - Stockport Metro Swimming Club
  • Tameside - Dom Doyle Football Club
  • Trafford - Mile Shy Club (Running)
  • Wigan - Astley & Tyldesley Cycling Club

Coach of the Year Award

  • Bolton - Eddy Kavanagh (Wrestling)
  • Bury - Kyle Hall (Football)
  • Manchester - John Smith (Athletics)
  • Oldham - Lee Hadfield (Football)
  • Rochdale - Rob Johnson (Football)
  • Salford - Jessica Fletcher (Synchronised Swimming)
  • Stockport - Ian Travis (Basketball)
  • Tameside - Steve Bates (Running)
  • Trafford - Jane Dennison (Running)
  • Wigan - Danielle Knowles (Dance)

Sports Achiever Award

  • Bolton - Tim Worthington (Cycling)
  • Bury - Ibrahim Janjua (Kickboxing, cricket & running)
  • Manchester - Jono Efoloko (Athletics)
  • Oldham - Oscar Schofield (Athletics)
  • Rochdale - Allana Shaw (Boxing)
  • Salford - Ewan Wilson (Swimming)
  • Stockport - Elizabeth Harris (Swimming)
  • Tameside - Max Charlett (Fencing)
  • Wigan - Keely Hodgkinson (Athletics)

Volunteer of the Year Award

  • Bolton - Darren Crompton (Football)
  • Bury - Jamie Clarke (Martial Arts)
  • Manchester - Ciara Gostling (Cycling)
  • Oldham - Andy Steel (Football)
  • Rochdale - Barbara Bayliss (Parkrun)
  • Salford - Angela Rittaker (Rugby League)
  • Stockport - Richard Gregg (Football)
  • Tameside - Adam Hawley (Cricket)
  • Trafford - Malcolm Sterling (Parkrun)
  • Wigan - David Clarke (Cycling, Dance)

Greater Manchester Mayor's Award

  • Cancer Research North West Events Team
  • St Mary's RC Middleton Primary School
  • Greater Manchester Ability Counts League